Each year, we take time to recognize the accomplishments of faculty and graduate students in their professional development. In this academic year, CFE held a total of 71 workshops with 1,600 attendees.

Connection before Content Activity

  • 3 person groups for 5 min
  • Please introduce yourself with your name, position and department and answer the following question:
  • What is something you accomplished this year that you are proud of?

 

TEACHING EXCELLENCE ACTION COMMITTEE

Name

Position

Department

Adams, Dean

Chair

Center for Faculty Excellence

Silvestri, Ken 

Member 

Center for Faculty Excellence

Doug Downs

Member

Letters and Science

Sowell, Bok

Member

Agriculture

Campbell, Kyndra

Member

Gallatin College

Smith, Colin

Member

UIT

Rosso, Brent

Member

Jake Jabs School of Business and Entrepreneurship

Schell, William

Member

Norm Asbjornson College of Engineering

TBD

Member

Graduate Students

Damberger, Kathy

Member

Nursing

TBD

Member

Arts & Architecture

Vaterlaus, J. Mitchell

Member

Education, Health & Human Development

Regan, Matthew

Member

Library

Vacant 

Member

Undergraduate Students

Carjuzaa, Jioanna

Ex Officio

Education & Multicultural Perspectives

 

RESEARCH CAPACITY TEAM

Name

Position

Department

Brown, Jennifer

Lead

Chemical & Biological Engineering, Norm Asbjornson College of Engineering

Beamish, Rollin

Member

Art, College of Arts & Architecture

Bird, Elizabeth

Member

College of Education, Health & Human Development

Hellem, Tracy

Member

College of Nursing

Lachowiec, Jennifer

Member

Plant Sciences & Plant Pathology, College of Agriculture

Lux, Nick

Member

Education, College of Education, Health & Human Development

Rossmann, Doralyn

Member

Library

Hendrikx, Jordy

Member

Earth Sciences, College of Letters & Science

Stoop, (Chata)Nika

Member

Center for Faculty Excellence

Yang, Lisa

Member

Jake Jabs College of Business & Entrepreneurship

Shanahan, Liz

Member

Political Science, Research Economic Development and Graduate Education representative

 

SERVICE-LEARNING ADVISORY COMMITTEE

Name

Position

Department

Rebekah VanWieren

Chair

Plant Sciences & Plant Pathology

Melody Anacker

Member

Health & Human Development

Florence Dunkel

Member

Entomology

Susan Gallagher

Member

Western Transportation Institute

Ada Giusti

Member

Modern Languages

Ralph Johnson

Member

Architecture

Molly Lammers

Member

 Office of Student Engagement

Marvin Lansverk

Member

English

Bernadette McCrory

Member

Norm Asbjornson College of Engineering

Christa Merzdorf

Member

Microbiology & Immunology

Joey Morrison

Member

 VOICE Center

Members for 2020-2021

Jared Beaver, Animal & Range Sciences

Shihua Brazill, Education

Rodrigo  DaSilva Marques, Animal & Range Sciences

Paddy Fleming, MT Mfg Extension Center MMEC

Mary Fouhy Thurston, Nursing

Jacqueline Frank, Library

Margaret Hammersla, Nursing

Daniel Hanson, History and Philosophy

Brenda Lewis, Modern Languages & Literature

Susan McElrath, Sociology & Anthropology

Shinjini Nandi, Mathematical Sciences

Christian Posbergh, Animal & Range Sciences

Kimberly Richardson, Extension Service

Denise Rivera, Nursing Departments

Ashley Rives Engler, English

Meghan Salsbury, Library

Nina Schweppe, Modern Languages & Literature

Colin Shaw, Undergraduate Scholars Program, Earth Sciences

Lovreet Shergill, Southern Agricultural Research Center

Learn more about becoming a member

Early Career Success Program 2020-2021

Shihua Brazill, Education

Jacqueline Frank, Library

Kimberly Richardson, Extension

Ashley Fuchs, Art

Learn more about the Early Career Success Program

Teaching Enhancement 2020-2021

Veronica Baker, Mathematics

Deborah Blanchard, University Studies, Academic Advising Center       

Jennifer  Boone, Nursing

Shihua Brazill, Education

Lisa Brown, Gallatin College

Suzanne Held, Health & Human Development

MaryAnne Hansen, Library                

Sarah Johnson, Sociology & Anthropology

Susy Kohout, Microbiology & Immunology

Jocelyn Larson, Recreational Sports & Fitness

Kevin McPhee, Plant Sciences

Sally Moyce, Nursing

Kathryn  Plymesser, Civil Engineering

James Pritchard, Ecology, Land Resources & Env. Sciences, Liberal Studies

Kimberly Richardson, Extension

Learn more about the Teachnig Enhancement Certificate

Programs

GRANT-WRITING BOOTCAMP

Maryam Bahramipanah , Electrical & Computer Engineering

Jared Beaver, Animal and Range Sciences

Paddy Fleming, MT Mfg Extension Center MMEC

Yaofa Li, Mechanical & Industrial Engineering

Suzy McElrath, Anthropology & Sociology

Shinjini Nandi, Mathematical Sciences

Denise Rivera, Nursing

Colin Shaw, Undergraduate Scholars Program, Earth Sciences

Lovreet Shergill, Southern Agricultural Research Center

Learn more about grant-writing bootcamp

EARLY CAREER FACULTY MENTORING PROGRAM

Mentees

Jared Beaver, Animal & Range Sciences

Desiree Dalke, Gallatin College Allied Health

Blair Davey, Mathematical Sciences

Will Fassbender, English

Margaret Hammersla, College of Nursing

Mohammad Khosravi, Civil Engineering

Leo Killsback, Native American Studies

Jiff McAnally, Nursing

Rachelle McLain, Library

Shinjini Nandi, Mathematical Sciences

Valentina Nino, Mechanical & Industrial Engineering

Travis Peters, Computer Science

Corey Pew, Mechanical & Industrial Engineering

Christian Posbergh, Animal & Range Sciences

Rebecca Rassi, Nursing

Lovreet Shergill, Southern Agricultural Research Center

Mentors

Dean Adams, Art, Center for Faculty Excellence

Jennifer Brown, Chemical & Biological Engineering

David Claudio, Mechanical & Industrial Engineering

Lisa Davis, Mathematical Sciences

Tracy Dougher, Plant Sciences & Plant Pathology

Doug Downs, English

Ann Ellsworth, Education

Loribeth Evertz, Mechanical & Industrial Engineering

Ann Ewbank, Education

Brittany Fasy, School of Computing

Mary Hubbard, Earth Sciences

Ralph Johnson, Architecture

Bill Schell, Mechanical & Industrial Engineering

Tracy Sterling, Land Resources & Environmental Sciences

Jennifer  Thomson, Animal & Range Sciences

Mitch Vaterlaus, Health & Human Development

Learn more about the mentoring program

Grants

FACULTY EXCELLENCE GRANTS

SELECTION COMMITTEE

Name

Department

Dean Adams

Director, Center for Faculty Excellence & Professor in Art

Michael Neeley

Professor, Sociology & Anthropology

Sarah Codd

Professor, Mechanical & Industrial Engineering

Jennifer Brown

Associate Professor, Chemical & Biological Engineering

Kregg Aytes

Professor, Jake Jabs College of Business & Entrepreneurship

Nika Stoop

Research Resources Coordinator, Center for Faculty Excellence

 

Learn more about the Faculty Excellence Grants

COLLEGE OF AGRICULTURE 

Kohout, Susy   Microbiology and Immunology

McNew, Lance  Animal and Range Sciences               

Plowright, Raina  Microbiology and Immunology                           

COLLEGE OF ARTS & ARCHITECTURE 

Little, Jeannie  School of Music   

Mukhopadhyay, Jaya   School of Architecture       

Zimpel, Jim   School of Art        

Hatch, Jeremy     School of Art        

Fuchs, Ashley       School of Art

Jeon, MinJee        School of Art

JABS COLLEGE OF BUSINESS & ENTREPRENEURSHIP 

Leary, Myleen   JJCOBE

Sung, Christine    JJCOBE       

COLLEGE OF EDUCATION, HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT 

Aylward, Alex   Education              

Hughes, Bryce   Education

McMilin, Colleen   Health & Human Development

Orendorff, Karie   Health & Human Development

COLLEGE OF NURSING 

 Running, Alice     Nursing 

Hammersla, Marg     Nursing                    

GALLATIN COLLEGE

Rognlie, Juli           Mathematics

NORM ASBJORNSON COLLEGE OF ENGINEERING

Monfort, Scott   Mechanical & Industrial Engineering

Anderson, Ryan  Chemical & Biological Engineering

Strnadova-Neeley, Veronika   Gianforte School of Computing

Li, Yaofa     Mechanical & Industrial Engineering               

COLLEGE OF LETTERS AND SCIENCE

Church, Sarah    Earth Sciences

Minton, Gretchen    English

Greenwood, Mark    Mathematical Sciences

John-Henderson, Neha       Psychology

Kevane, Bridget  Modern Languages & Literatures

Laskowski, Andrew   Earth Sciences

Sheehey, Bonnie    History & Philosophy

Schweppe, Peter   Modern Languages & Literatures

Ulrich, Danielle    Ecology

Hancock, Stacey     Mathematical Sciences

Scott, Brandon       Psychology

Hubbard, Mary     Earth Sciences

RENNE LIBRARY 

Sara Mannheimer   Library

Allison-Bunnell, Jodi  Library  

 

INSTRUCTIONAL INNOVATION GRANTS

Christine Stanton, Education ; Allison Wynhoff-Olsen, English and Nigel Waterton, Education
“I Had a Story to Tell”: Repositioning Pedagogy for Enhanced Interdisciplinary Teacher Education”

Derek A. Williams,Mathematical Sciences
Promoting Student Engagement and Active Learning in Precalculus: Data-based Decision Making from Real-Time Data 

Selena Ahmed, Health and Human Development and  Roland Ebel,Health and Human Development
Food System Case Studies for Enhancing Interdisciplinary Learning  

Alice Running, Nursing 
Heart Math: Physiological Feedback for Stress Reduction in a University Population 

Learn more about the Instructional Innovation Grants

SPRING CONVOCATION AWARDS

2021 President’s Excellence in Teaching Award

Maria Velazquez, assistant professor in the Norm Asbjornson College of Engineering

2021 Teaching Innovation Award

Hannah DelCurto-Wyffels, an instructor in the College of Agriculture’s Department of Animal and Range Sciences

2021 President’s Award for Excellence in Service Learning

Susanne Cowan, a professor of architecture and urbanism in the MSU School of Architecture in the College of Arts and Architecture

2021 Academic Advising Award

Sharlyn Gunderson-Izurieta, academic adviser in the Gianforte School of Computing and David Claudio, associate professor in the Department of Mechanical and Industrial Engineering, both in MSU's Norm Asbjornson College of Engineering.

ADDITIONAL THANKS FOR SUPPORT

Waded Cruzado, Office of the President

Robert Mokwa, Office of the Provost & Academic Affairs

David Singel, Office of the Provost & Academic Affairs

Marilyn Lockhart, Education

Durward Sobek, Office of the Provost & Academic Affairs

Megan Lasso and Brittany Thompson, University Budget Office

Nathaniel Briggs, University Business Systems

Kim Obbink, Academic Technologies & Outreach

Colin Smith, Academic Technologies & Outreach

Tony Compeau, Registrar

Emily Edwards, University Studies/Academic Advising Center

Brad Haderlie, University Information Technology

Amber Vestal, Office of the President

Julie Heard, Office of the Provost & Academic Affairs

Keely Holmes, Office of the Provost & Academic Affairs

Jason Carter, Office of Research & Economic Development & Graduate Education

Craig Ogilvie, Graduate School

Ariel Donohue, Diversity and Inclusion

Courtney Johnson, Campus Planning, Design & Construction

Benjamin Polk, University Information Technology

Steve Swinford, Office of the Provost & Academic Affairs

Chris Fastnow, Office of Planning & Analysis

Ian Godwin, Office of Planning & Analysis