Montana State is among the top schools in the nation for major scholarship awards. Below is a list of major scholarship winners over the years.

 

Goldwater Scholarship
Year Name Major Hometown
2020

Franklin Alongi

Plant Science Louisville, KY

Sharidan Brown

Chemistry and Biochemistry Gardiner, MT

Gabrielle Spurzem

Chemistry and Biochemistry Missoula, MT

Mikayla Wood

Chemical Engineering Mukilteo, WA
2019 Ellen Brooks Chemical Engineering Missoula, MT
Carter McIver Mechanical Engineering Wingdale, NY
Brenden Pelkie Chemical Engineering Bellingham, WA
Garrett Peters Microbiology/Immunology Eugene, OR
2018 Ryan Mason Chemical and Biological Engineering Missoula, MT
Cara Robertus Chemical and Biological Engineering Bozeman, MT
2018 - Honorable Mentions Joseph Carey Cell Biology and Neuroscience Idaho Falls, ID
Peter Crawford-Kahrl Physics Bozeman, MT
2017 Magdalena Russell Cell Biology and Neuroscience Bozeman, MT
2016 Joshua Carter Mechanical Engineering/ Microbiology Watertown, SD
Zane Huttinga Mathematics Manhattan, MT
John Ryter Mechanical Engineering Hamilton, MT
2015 Brigit Noon Biochemistry Fairbanks, AK
Anna Scott Chemistry Los Alamos, NM
Riley Schearer Chem. Engineering/Biochemistry/Economics Lake Oswego, OR
2014 Katherine Kent Chemical and Biological Engineering Billings, MT
McLain Leonard Chemical Engineering Post Falls, ID
Connor Murnion Cell Biology and Neuroscience Helena, MT
2014 - Honorable Mentions Cassia Wagner Chemistry Kalispell, MT
2013 Alissa Bleem Chemical Engineering Kalispell, MT
Natasha Pettinger Chemistry Fort Collins, CO
Brian Redman Electrical Engineering Cody, WY
Matthew Sherick Chemical Engineering Crane, MT
2012 David Halat Chemistry/Mathematics Bozeman, MT
2012 - Honorable Mentions Nels Gerstner Chemistry Fort Collins, CO
Brian Redman Electrical Engineering Crane, MT
Bryan Vadheim Chemical Engineering Miles City, MT
2011 Daniel Barta Paleontology Helena, MT
Casey Donoven Mathematics Kremlin, MT
2011 - Honorable Mentions Nathan Carroll Paleontology Ekalaka, MT
David Stevens Computer Science Ronan, MT
2010 LoriBeth Everts Mechanical Engineering Joliet, MT
Tim Brox Physics Fresno, CA
2009 Joseph Azzarelli Chemistry Golden, CO
Benjamin Naab Chemistry Wayzata, MN
2007 Luke Oltrogge Chemistry Absarokee, MT
2006 Eric Morchhauser Earth Science Wappingers Falls, NY
Brittney Pollard Earth Science/Paleontology Boise, ID
Christoffer Renner Physics Bozeman, MT
2005 Bridgid Crowley Biochemistry Helena, MT
2004 Angela Kimmel Comp Science/Computer Engineering Seeley Lake, MT
Jay Stringer Biochemistry Bozeman, MT
2003 Bonnie Kirkpatrick Computer Science Dillon, MT
2002 Zeb Barber Physics Belgrade, MT
Sara Maccagnano Physics Manhattan, MT
Britney Moss Biochemistry Bozeman, MT
2001 Laura Jennings Chemical/Environmental Engineering Helena, MT
Kay Kirkpatrick Math Dillon, MT
2000 Carl Legleiter Earth Science/Geohydrology Englewood, CO
Sara Maccagnano Physics Manhattan, MT
Jeffrey Zahller Chemical Engineering Great Falls, MT
1999 Amanda Cundy Civil Engineering Bozeman, MT
Jennifer Nyman Chemical Engineering Great Falls, MT
Lindsey Nussbaum Electrical Engineering Great Falls, MT
1998 Jesse McClelland Chemistry/Biochemistry Bozeman, MT
Eric Nichols Applied Math Idaho Falls, ID
Sarah Olson Microbiology Bozeman, MT
Casey Smith Physics Joliet, MT
1997 Norah Esty Math/Computer Science Bozeman, MT
Shawn Hurley Biochemistry Helena, MT
Sean Sandborgh Biochemistry/Physics Bozeman, MT
1996 Valerie Wagner Chemistry Bozeman, MT
1995 Charles Thiel Physics Sidney, MT
1994 Marie Kelley Biological Sciences Gardiner, MT
Kevin Scott DIS Ashland, MT
Heather Thomas Physics Bozeman, MT
1993 Michael Frandsen Math/Physics Missoula, MT
Michael Grinder Computer Science Lima, MT
Chandra Roukema Computer Science Billings, MT
Sierra Stoneberg Range Science Hinsdale, MT
1992 Andy Bayramian Physics Bozeman, MT
Michelle Beauvais Physics Anchorage, AK
Brett Busch Physics/Math Stanford, MT
Jennifer DeVoe DIS Helena, MT
Jason Holt Math Corvallis, MT
1991 Jefferson Kommers Physics Bozeman, MT
Allene Whitney Microbiology Helena, MT
Mark Wistey Electrical Engineering Livingston, MT
Jan Wright Chemical Engineering Helena, MT
1990 Melissa Jurica Biomedical Science Broadus, MT
Sonja Short DIS Miles City, MT
1989 Dustin Lawrence Physics Terry, MT

 


Rhodes Scholarship
Year Name Major Hometown
2017 Joshua Carter

Mechanical Engineering/Microbiology

Watertown, SD

2013 Joseph Thiel Chemical Engineering Idaho Falls, ID
2010 Kathleen Hansen Industrial Engineering Bozeman, MT
2006 Brian Johnsrud English Big Sandy, MT
2000 Chelsea Elander Chemistry/Biochemistry Missoula, MT
1996 Jennifer DeVoe DIS Helena, MT
1974 Maurice J. Burke Unknown Unknown
1939 Robert L. Tichenor Unknown Unknown
1938 Charles Jelinek Chemistry

Miles City, MT

1935 John T. Hays Unknown Unknown
1929 Matti Hugo Pakkala Unknown

Unknown

 

Gates-Cambridge Scholarship
Year Name Major Hometown
2017 Montana Wilson

Economics and Political Science

Poplar, MT

2012 Hilary Fabich Chemical Engineering

Livingston, MT

 


Marshall Scholarship
Year Name Major Hometown
2013 Bryan Vadheim Chemical Engineering Miles City, MT
 

Mitchell Scholarship
Year Name Major Hometown
2008 Shane Colvin

Cell Biology and Neuroscience/Biochemistry/ Music

Billings, MT

2001 Michelle Miles Modern Languages Bozeman, MT


NSF Graduate Research Fellowship
Year Name Major Hometown
2020 Gabrielle Law Chemistry and Biochemistry Reno, NV
Alexis Ostwalt Chemical Engineering Billings, MT
Cara Robertus Chemical and Biological Engineering Bozeman, MT
Abigail Snortland Mechanical Engineering Helena, MT
2019 Patrick Fischer Mechanical Engineering Helena, MT
Anna Schenfisch Comp/IS/Engineering Casper, WY
James Crawford Chemical Engineering Bozeman, MT
2018 Robin Belton Computational and Data‐enabled Science Millersville, MD
Eric Dunham Geobiology Billings, MT
Laura Fisch Biological Oceanography Colorado Springs, CO
Mallory Morgan Ecology Umatilla, FL
Kristopher Olshefski Mechanical Engineering Lewiston, ID
Mark Young Chemical Engineering Kalispell, MT
2017 Andrew Bender Mechanical Engineering Seattle, WA
Carol Baumbauer Electrical Engineering/French Bozeman, MT
Jayme Feyhl-Buska Life Sciences Los Angeles, CA
Casey Kennedy Chemistry Billings, MT
Isaac Miller Biology East Helena, MT
Michiel Pillet Life Sciences Tucson, AZ
Anna Scott Chemistry Los Alamos, NM
Matthew Weingart Earth Sciences Pablo, MT
2016 Kristen Emmett Ecology Tigard, OR
Nathan Fritz Mechanical Engineering Billings, MT
Ben LaFrance Chemistry Bozeman, MT
Jared Nigg Microbial Biology Idaho Falls, ID
Michael Ruiz Anthropology Los Angeles, CA
Eric Troyer Chemical & Biological Engineering Hardin, MT
2015 Matthew Beamer Mathematics Casper, WY
Alissa Bleem BioEngineering Fort Collins, CO
Dominique David‐Chavez Geography Omak, WA
Elizabeth Flesch Biological Sciences Bettendorf, IA
Brett Green Chemistry/Physics Hayden, ID
Devin Hansen Physics Bozeman, MT
Natasha Pettinger Chemistry Cody, WY
2014 Nathaniel Looker Biological Sciences Des Moines, IA
Justin Martin Ecology/Environmental Sciences Unknown
Julie Muretta Mechanical Engineering Unknown
Flynn Murray Civil Engineering Moorhead, MN
2013 Kaysha Young Industrial Engineering Pony, MT
Laura Heil Ecology Hudson Falls, NY
Catherine Kirkland Environmental Engineering Harrisonburg, VA
Tiphani Lynn Neuroscience Great Falls, MT
2011 Zachary Adam Geology Cashmere, WA
2009 Janice Lucon Inorganic Chemistry Whitefish, MT
2008 John Powell Marine Biology Unknown
Sarah Lukes Electrical Engineering Casper, WY
Christopher Colson Electrical Engineering Billings, MT
2005 Deanne Masur Environmental Sciences Rockdale, TX
2003 Matthew Becker Life Sciences Harrison, MT
2001 Justin Gude Life Sciences Bozeman, MT
2000 Janet Kowles Environmental Engineering Russell, NY

 

 

Schwarzman Scholarship
Year Name Major Hometown
2017 Riley Shearer

Chemical Engineering, Economics, and Biochemistry

Lake Oswego, OR

 


Truman Scholarship
Year Name Major Hometown
2020 Brianna Bull Shows Microbiology Pryor, MT
Max Yates Chemistry/Biochemistry Bozeman, MT
2019 Zariah Tolman Cell Biology and Neuroscience Otto, WY
2018 Haley Cox Cell Biology and Neuroscience/Biochemistry/Liberal Studies Eaton, CO
Connor Hoffmann Chemical/Biological Engineering/DIS Boise, ID
2016 Levi Birky Education Kalispell, MT
2015 Alex Paterson Economics Salt Lake City, UT
Cara Thuringer Environmental/Liberal Studies Sioux Falls, SD
2003 Kathryn Conner English Great Falls, MT
1999 Chelsea Elander Chemistry/Biochemistry Missoula, MT
1991 Laurel Desnick DIS Livingston, MT
1990 Megan Ludwig History Billings, MT
1989 Simone Taubenberger Philosophy Helena, MT
1988 Dustin Craven Earth Science/Geography Billings, MT
Kathleen Johnson DIS Portland, OR
1985 Heather Tallman DIS Whitefish, MT
1983 Sarah Warfield Unknown Pray, MT

 

 

Udall Scholarship
Year Name Major Hometown
2019 Biranna Bull Shows Microbiology Pryor, MT
2019 - Honorable Mentions James Vallie Chemical Engineering Crow Agency, MT
2018 Kyle Alderman Electrical Engineering Lame Deer, MT
2017 Mathew Bain Environmental Science Missoula, MT
2017 - Honorable Mentions Christopher O'Donnell Mechanical Engineering Spokane, WA
2016 Elva Dorsey Business Management Browning, MT
Montana Wilson Economics and Political Science Poplar, MT
2016 - Honorable Mentions Mathew Bain Environmental Science Missoula, MT
2015 - Honorable Mentions Katelyn Noland Land Resources and Environmental Sciences Great Falls, MT
2014 Emery Three Irons Geospatial and Environmental Analysis Crow Agency, MT
Cara Thuringer Environmental Studies Sioux Falls, SD
2014 - Honorable Mentions Kellie Phillips Nursing Kaycee, WY
2013 Blake Bjornson Mechanical Engineering Whitefish, MT
2006 - Honorable Mentions David W. Keto Environment Cheyenne, WY
2000 Sarah F. Morgan Environment Bozeman, MT
Vanessa M. Watts Health Care Bozeman, MT
1999 Michelle R. Snow Health Care Unknown
1998 Michelle R. Snow Health Care Unknown
1997 Ryan Archer Unknown Unknown

 


Boren Awards
Year Name Major Host Country
2014-15 Cara Thuringer Environmental Studies Ghana
2013-14 Nicholas Peyton History Poland
2012-13 Matt Smith Economics Zanzibar
Gabe Lavin Anthropology Egypt
2010-11 Katy Hansen Industrial Engineering/Economics Israel
Lara Wabrek Mechanical Engineering Chile
2001-02 Kathy Laubach Business Germany
2000-01 Catherine Dratz Spanish/Literature Morocco
1999-00 Justin Lubke Political Science India
1998-99 Benjamin Hursh History India
Sarah Rothschiller Ecology Tanzania
1997-98 Stan Guthrie Physics Russia
1996-97 Ananda Morse Unknown Ecuador
1995-96 Darin Oelkers Unknown Russia

 

 

Pearson Prize for Higher Education
Year Name Major Hometown
2010 Griffin Stevens

Mechanical Engineering

Bozeman, MT

 

 

Fulbright Grantees
Year Name Major Host Country
2020-21 Hannah Telling English Education Serbia
2019-20 Morgan Craig History England
McCall Voy Anthropology, French, Global Studies Laos
Hannah Wilson Economics and History Serbia
2018-19 Lauren Adams English Writing England
Susan Massar Crop Science Chile
2017-18 Sarah Coldiron English Teaching South Korea
Maureen Kessler Ecology/Environmental Science Australia
2016-17 Karsten Lorentz Geology New Zealand
Cassianne Lund Psychology/French Malaysia
2015-16 Megan Rothstein Cell Biology and Neuroscience Germany
2014-15 Brent Zundel Civil Engineering Chile
Mica Jenskins Sustainable Food Systems Mozambique
Gabe Lavin Musicology Oman
2013-14 Elizabeth Browning English Germany
2012-13 Angela Brennan Wildlife Ecology Zambia
2011-12 Dan Cornish English Teaching Turkey
Sasha Dingle English Teaching Vietnam
Jaime Kreitinger Public Administration Jordan
2010-11 Jill Roberts English Teaching Germany
2008-09 Brent Leavell Geography Indonesia
Cathy Heidner English Teaching Germany
Dawson Dunning Doc Film New Zealand
2007-08 Maria Frostic Doc Film Iceland
Kelly Matheson Doc Film Congo
2005-06 Anne Devereaux Doc Film Kazakhstan
Heidi Harriman English Teaching Germany
2004-05 Alison Spain Art Mexico
Rachel Webster English Teaching Germany
2003-04 Chad Diehl History Japan
Michelle Yearos English Teaching Germany
2002-03 Ryan Anderson Economics Norway
2000-01 Peter Roos Physics Australia
1999-2000 Jody Diegan Latin American Studies Argentina
1997-98 David Hebb Art Ireland
Sierra Stoneberg Botany Czech Republic